مبانی آکوستیک

مشاوره

خرید و پشتیبانی

ویرایش
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در google
فهرست مطالب

چرا آکوستیک مهم است؟

یک قسمت مهم از شرایط مناسب در فضاهای داخلی خوب و سالم جذب صدای کارآمد است. این مسئله عاملی مهم در مدارس ، کودکستان ها ، مراکز ورزشی و محیط های اداری است که می تواند سطح صدا در آنها زیاد باشد.

سر و صدای زیاد در مدت زمان کوتاه یا طولانی می تواند بر آرامش کسانی که در یک فضا هستند تأثیر بگذارد و منجر به شرایط نامناسب برای سلامتی شود. در بدترین حالت ممکن است منجر به آسیب شنوایی غیرقابل برگشت شود.

هیس پنل  به دلیل خواص عالی جذب صدا به کاهش صدا و ایجاد صوت خوب در هر فضا منجر می گردد.

صدا چیست؟ تفاوت صدا و نویز در چیست؟

ما به طور معمول بین صدا و نویز تفاوت داریم.

صدا امواج فشرده ای است که از طریق هوا عبور می کنند. ما امواج دلپذیر و مرتب شده را صدا می نامیم اما امواج متلاشی کننده آشفته را به عنوان نویز دسته بندی می کنیم.

از نظر علمی ، صدا به روش زیر تعریف می شود:

هر تغییر فشار که توسط انسان شنیده شود را بر طبق تعریف صوت می نامند. دقیقا مانند دومینو، حرکت موج صوتی زمانی رخ می دهد که نزدیکترین ذره به منبع صوتی به حرکت واداشته شود.

فرکانس چیست؟

فرکانس بیانگر چند بار نوسان یک موج صوتی در ثانیه است. فرکانس در هرتز (Hz) اندازه گیری می شود. 100 هرتز برابر با 100 نوسان در ثانیه است. صداهای باس فرکانس کمی دارند در حالی که صداهای سه گانه فرکانس بالایی دارند.

فرکانس با هرتز (Hz) اندازه گیری می شود: 1 هرتز = 1 لرزش در ثانیه.

صداهای بیس با فرکانس پایین دارای امواج صوتی بلند و نرم با ارتعاشات کم در ثانیه هستند ، در حالی که صدای سه برابر دارای ارتعاشات زیادی در ثانیه است.

به عنوان مثال ، طول موج در هوا برای یک موج صوتی با فرکانس 20 هرتز 17 متر است ، اما طول موج یکسان برای موج صدای سه برابر فرکانس بالایی که  با فرکانس 20 کیلوهرتز است فقط 1.7 سانتی متر می باشد.

این به این معنی است که موج صدا با فرکانس متناسب است.

فشار صدا

فشار صدا عبارت است از افت و خیزهای فشارکه به دلیل حضور موج صدا بر روی فشار استاتیک( گازو یا یک سیال ) وارد می شود، و بر حسب پاسکال بیان می گردد.

فشارصوت یکی از مهمترین کمیتهایی است که میدان صوتی را تفسیرمی کند و بطورمعمول مستقل ازمکان و زمان است.

در ویدیوی زیر می توانید به سادگی مفهوم فشار صوت را درک نمایید.

زمان طنین

زمان طنین ، زمانی است که در ثانیه اندازه گیری می شود و از زمان قطع شدن منبع صدا تا زمان خاموش شدن صدا می گذرد. این ویژگی و خصوصیات صوتی سطوح اطراف است که نحوه رفتار و انتشار امواج صوتی را تعیین می کند.

وقتی موج صوتی به وسیله ای قطع می شود ، بازتاب می یابد. اگر سطح سخت و یکنواخت باشد ، موج صوتی مستقیماً طنین انداز می شود ، در حالی که یک سطح نرم و ناهموار بخشی از امواج صوتی را جذب می کند و طنین را به تأخیر می اندازد یا خفه می کند.

به طور معمول ، زمان طنین انداز طولانی نامطلوب است زیرا اثر پژواک اولین امواج صوتی با امواج صوتی بعدی مخلوط می شود. نتیجه یک تصویر صوتی پر سر و صدا و شدید است که در آن تشخیص صداهای جداگانه دشوار است.

راهکار های اجرایی دیگر را از اینجا بخوانید

راهکار های اجرایی دیگر

درباره ما

امروز با گسترش تکنولوژی های ساخت ، استفاده از مصالح پیش ساخته که به منظور استفاده در پوششهای سقف کاذب و دیوار و نما به کار گرفته می شود و با توجه به امکان کنترل کیفیت بیشتر و سرعت اجرای بالا ، این نوع محصولات بیش از پیش مورد استقبال قرار گرفته است  ادامه…

تماس با ما
با خبر بمانید

*برای دریافت پیشنهادات تخفیف اولیه ، به روزرسانی ها و اطلاعات مربوط به محصولات جدید ، در خبرنامه ما مشترک شوید.